Archiwum miesiąca Styczeń 2010

Zanim zlecisz kosztorys

Jak optymalnie i najlepiej zrobić ocieplenie poddasza aby dobrze go ocieplić i zminimalizować ryzyko pęknięć.
Czy warto dawać podwójny stelaż? Czy podwójną płyte GK? Na fizelinie robić?
Czy opłaca sie przepłacać bo pewnie nim drzewo nie wyschnie na i dom nie osiądzie tyle ile ma to nawet potrójny od pęknięc nie uchroni pewnie…
Jeśli zamierzasz rozpocząć budowę, masz [...]

Rodzaje kosztorysów

Rodzaje kosztorysów i podstawy ich sporządzania
Zgodnie z metodą kosztorysowania sposób kalkulacji poszczególnych składników ceny kosztorysowej zależy od rodzaju kosztorysu.
Wyodrębnia się następujące rodzaje kosztorysów, różniące się częściowo trybem ich opracowania oraz podstawami do ustalania cen, stawek i narzutów:
- kosztorys inwestorski – sporządzany jest przez zamawiającego. Na zlecenie inwestora kosztorys ten może przygotować jednostka świadcząca usługi w [...]

Budownictwo pasywne

Budowa domu to poważna inwestycja. Jeszcze kilka lat temu szukano oszczędności głównie na etapie realizacji inwestycji, zamieniając droższe, jakościowe materiały na tańsze, z wyglądu jedynie przypominające materiały o wyższym standardzie. Na efekty takich oszczędności z reguły nie trzeba było długo czekać. Naprawy, remonty i wysokie koszty eksploatacji. Okazało się, że oszczędność na etapie wznoszenia budynku [...]

Świadectwa energetyczne informacja dla inwestorów, nabywców lub najemców

 
Od 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej. Obowiązek ustalenia charakterystyki energetycznej budynku w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, wynika z ustawy Prawo budowlane.
Przepisów w sprawie obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej nie stosuje się do budynków:
1) podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
2) używanych jako miejsca [...]